“Geleneksel Türkiye” Fotoğraf Yarışması

“Sanat insanlar arasında bağları güçlendirecek, insanları birbirine bağlayacak, onlara ortak bir geçmişin ve ortak bir geleceğin sorumluları olduklarını duyuracak tek ortamdır.” Timuçin Afşar, 2002

Anadolu toprakları üzerinde mevcut ve kaybolmaya yüz tutan değerler, kültürel miras adına korunması ve belgesel fotoğrafçılığına katkı sağlaması amacıyla yarışmamız kapsamında belgelenmektedir. Aktiffelsefe, bu amaçla belgesel fotoğrafçılık alanında “Geleneksel Türkiye” temasını 1991 yılından itibaren işleyerek Türkiye’de olmayan bir envantere sahiplik etmektedir.

Neden Geleneksel Türkiye? Gelenek, birikmiş tecrübenin, şekil içerisinde yansımasıdır ve gelecek kuşakların daha güzel yaşamaları için imkânlar sunar. Elbette ki geçmişteki her şey gelenek değildir, geçmişteki değerli olan ve geleceğe aktarılmasında fayda olan geleneklerimizdir. 1991 yılında, hızlı gelişen Türkiye’de kaybolmaya yüz tutan değerlerin belgelenmesi, yeni ile yer değiştirirken değerli olanın en azından kültür hafızamız içerisinde kalmasına katkı sağlaması amaçlanmıştır. “Geleneklerimiz” konusu ile başlayan yarışmamız, Kıyafetlerimiz, Tarımsal Yaşantı, El Sanatlarımız, Mimari ve İç Mekan, Alışveriş, Oyunlarımız, Şenliklerimiz, Ulaşım, Düğün ve Törenlerimiz, Çevre, İnançlarımız, Müzik ve Yaşam, Esnaf, Sofralarımız, Denizlerimiz ve Göllerimiz, Orman ve İnsan alt konuları ile Türkiye’de olmayan bir envantere sahip oldu. Kaybolmaya yüz tutan geleneklerimizi fotoğraflarla belgelemeyi, arşivlemeyi, tanıtmayı ve fotoğraf sanatına katkıda bulunmayı amaç edinen yarışmamıza bu güne kadar 1000’den fazla fotoğraf sanatçısı, 7000’den fazla eseriyle renk kattı.

Araştırmacılar için; kültürlerin buluştuğu Anadolu’nun ortaya koyduğu bu evrensel ve ebedi değerlerin, daha ileriye taşıması dileriz.

0
Yarışma
0
Fotoğrafçı
0
Eser
0
Sergi
Aktiffelsfe Logosu

Biz Kimiz?

Felsefe, Kültür, Gönüllülük konularında 1989 yılından beri faaliyet gösteren Aktiffelsefe’nin amacı, daha iyi bir dünya için insan kapasitelerini geliştirmektir. Bu amaçla, şu ilkeler çerçevesinde çalışmaktadır:

  1. BÜTÜNLEŞMEK

Farklı inançlar, toplumlar ve sosyal durumlardaki insanların doğa ve aktif-felsefi bir birlik ideali ile bütünleşmelerini sağlamak.

  1. KARŞILAŞTIRMALI İNCELEME

Felsefeler, bilimler, inançlar ve sanatların karşılaştırmalı incelenmesiyle bütünsel bir bakış sağlamak

  1. KENDİNİ ve DOĞAYI TANIMAK

Kendini ve doğayı tanımak. Bireysel kapasiteleri geliştirmek.

JURİ ÜYELERİ

“…sanat, doğadaki güzel bir şeyin tasarımlanması değildir, doğadaki herhangi bir şeyin güzel tasarımlanmasıdır.” Immanuel Kant

Yarışma Danışmanı