GELENEKSEL TÜRKİYE 27. FOTOĞRAF YARIŞMASI
“TÖRENLERİMİZ”

Katılım Şartları

Yarışmaya katılmadan önce katılım şartlarını okumuş ve kabul etmiş olmanız gerekmektedir. Katılım şartları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Jüri Üyeleri

Yarışmanın seçici kurulu hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın güncel takvimini ve son katılım tarihini öğrenmek için tıklayınız.

Başvuru Formu

Yarışmaya katılmak için tıklayınız.

Değerli Hocalarımızın “TÖRENLERİMİZ” Teması Üzerine
Kaleme Aldıkları YazılarTörenlerimiz

( Merasimlerimiz, Seremonilerimiz)


  Tüm halklar, toplumlar/topluluklar ve milletler tarafından çeşitli günlerde farklı şekillerde periyodik olarak kutlanan, kökenleri çeşitli ritüeller, mitolojik veya Milli, Dinsel birtakım uygulamalara/ sonuçlara ve özel/önemli anlara dayanan; insanları edindiği heyecanlarını bilinçli ya da bilinçsiz olarak dışa vurduğu törenler. Her millet asırlardır yaşadığı deneyimlerini kültür birikimini, sevgisini/mutluluğunu, bağlılığını veya üzüntüsünü törenler aracılığıyla sergiler.

Doğum günleri, diş hediği, sünnet törenleri, askere göndermeler,

Mezuniyetler, nişan, kına, çeyiz, nikâh ve düğün vb. Yaşamımızın önemli anları.

Bahar, bağ bozumu, koç katımı ve hasat şenlikleri.

Dini bayramlarımız/günlerimiz ritüelleri, dini anmalar ve bayramlaşmalar.

Milli günler; Kuruluş, kurtuluş, zafer günleri / Kutlamaları.

Önemli / dönüm noktası, yenilikler / ilkler günleri ve bayramlar.

Anmalar, başarıları ödüllendirme törenleri.

Başlama, açma/açılışlar ve kapama törenleri.

 

Vizyonu; daha iyi bir dünya, daha iyi bir Türkiye için daha iyi bir birey’ olan bir Sivil Toplum Örgütü (NGO) Aktiffelsefe Kültür Derneği’nin “GELENEKSEL TÜRKİYE 26. FOTOĞRAF YARIŞMASI” nın teması: ‘TÖRENLER’.

 

‘TÖRENLER’ Temalı Fotoğraf yarışmasına katkı koymak/ fotoğraf göndermek bir bakıma; Türkiye’nin en büyük/kapsamlı ve zengin koleksiyonuna girmektir. En büyük belgesel fotoğraf arşivlerinden birisinin oluşturulmasına/insanlığa kazandırılmasına katkı koymaktır.

Mehmet Arslan GÜVEN
Aktiffelsefe Fotoğraf Yarışması Danışmanı
 TÖRENLER… TÖRENLERİMİZ…

 

Ülkemizin en uzun soluklu fotoğraf yarışması olan Aktiffelsefe Derneğinin 27.’sini gerçekleştirdiği “Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması’nın bu yıl teması: TÖRENLERİMİZ

 

Kimini kutladığımız, kimini kutsadığımız özel günlerimiz…

Törenler, törenlerimiz…

 

Doğumla başlayıp yaşam boyu süren kutlama, şenlik, bayram, festival gibi geleneksel, resmi, dinsel, yerel, ulusal her türden törenler ve bunlara eşlik eden kültürel pratikler/uygulamalar, mekânlar… Kısacası törensel yaşam.

 

Bu yılın teması bizi/sizleri ışığı bol, zamanın en canlı, en diri, en renkli anlarına tanıklığa çağırıyor.

 

Toplulukların, grupların kimi zaman bireylerin özel zamanlarının özel pratiklerle gerçekleştirdiği bir yönüyle anmaya, hatırlamaya, tekrar etmeye, canlandırmaya bir yönüyle de şenliğe, neşeye, eğlenmeye, tek düze gündelik yaşamdan sıyrılıp insanlarla, toplumla ve doğayla bütünleşmeye neden olan törenlerimiz. Hayatı yeniden kuran, insanı bir kimlikle var eden törenlerimiz…

 

Birliğin, dayanışmanın, bütünleşmenin, paylaşmanın, kaygı ve umutsuzlukları gidermenin özel günleri… Toplumsal ve kültürel hayatımızın içinde varlığını her zaman hissettiren vazgeçilmez günlerimiz; Törenlerimiz…

 

Fotoğrafın sanatçısı, amatörü, zanaatkârı, severi, tüm katılımcıları bu zengin ve kapsamlı törenlerin görsel tanıklığına, belgelenmesine katkıda bulunmaya bekliyoruz.

Bu kez ışığınız bu törenlerde bol olsun.

 

M. Muhtar KUTLU

AKTİFFELSEFE FOTOĞRAF YARIŞMASI JÜRİSİ